Connect with us

Press Releases

Aarki Honored as Gold Stevie® Award Winner in 2020 Stevie Awards for Great Employers

Avatar

Published

on

Press Release updated: Aug 25, 2020 09:15 PDT


Aarki has been named the winner of a Gold Stevie® Award in the Employer of the Year category in the fifth annual Stevie Awards for Great Employers.

The Stevie Awards for Great Employers recognize the world’s best employers and the human resources professionals, teams, achievements and HR-related products and suppliers who help to create and drive great places to work.

“We believe that having a multicultural team brings diversity of thought that breeds creativity and drives innovation, leading to better problem solving,” said Sid Bhatt, CEO of Aarki. “Multiple voices, perspectives, and personalities give rise to out-of-the-box thinking. Employee appreciation is another key component that boosts individual engagement and impacts company revenue and growth.”

Aarki’s mission is to build the best performing mobile app marketing ecosystem by connecting users to brands they love. The team works hand-in-hand to achieve excellence for their clients and makes sure every participant enjoys the journey.

The company is pleased to share some of the judges’ thoughts on their entry:

  • Aarki is no doubt an innovative and reliable real-time bidding platform. They are aware that there is a direct correlation between employee satisfaction and productivity, and as a result, focus on valuing and appreciating their employees. Not only does this create a nurturing workplace environment but is also beneficial for company growth.
  • Aarki’s commitment to putting women in their top leadership positions is commendable. The Women in Mobile series and the ongoing encouragement to have women employees be speakers at conferences, etc, is also impressive.

More than 90 professionals worldwide participated in the judging process to select this year’s Stevie Award winners.

“In the fifth edition of the Stevie Awards for Great Employers, the judges were impressed by the Stevie winners who – during the crises we’ve confronted this year – continue to dedicate each day to making the lives of their employees and teams better through training, software, work-from-home plans, and more. We are pleased to celebrate them in 2020 and look forward to what they will accomplish in 2021,” said Maggie Gallagher, president of the Stevie Awards.

About Aarki
Aarki helps brands grow and re-engage their mobile users, using machine learning, big data, and engaging creative. We strive to deliver performance at scale across different marketing objectives to meet the target return on investment. Our data offers deep insights into user intent and usage habits.

About the Stevie Awards
Stevie Awards are conferred in eight programs: the Asia-Pacific Stevie Awards, the German Stevie Awards, the Middle East & North Africa Stevie Awards, The American Business Awards®, The International Business Awards®, the Stevie Awards for Great Employers, the Stevie Awards for Women in Business, and the Stevie Awards for Sales & Customer Service. Honoring organizations of all types and the people behind them, the Stevies recognize outstanding performances in the workplace worldwide. Learn more about the Stevie Awards at http://www.StevieAwards.com.

Media Contact:
Fellese Co: media@aarki.com

Source: Aarki

Source: https://www.newswire.com/news/aarki-honored-as-gold-stevie-award-winner-in-2020-stevie-awards-for-21199127

Continue Reading

Press Releases

Společnost Wonderful® Pistachios oslavila narození „Pistácie”, prvního zeleného štěněte na světě s tímto jménem tak, že každému obyvateli italského města, kde se toto štěně narodilo, darovala pistácie zdarma, přičemž majitel tohoto štěněte získá navíc doživotní dodávku pistácií zdarma

Společnost Wonderful ® Pistachios darovala pistácie každému obyvateli města Pattada v italské Sardinii a majitel zeleného štěněte navíc získává doživotní bezplatnou dodávku pistácií LOS ANGELES, 26. října 2020 /PRNewswire/ — Nezapomenutelný pes si zaslouží nezapomenutelný dárek….

Avatar

Published

on

Společnost Wonderful ® Pistachios darovala pistácie každému obyvateli města Pattada v italské Sardinii a majitel zeleného štěněte navíc získává doživotní bezplatnou dodávku pistácií

LOS ANGELES, 26. října 2020 /PRNewswire/ — Nezapomenutelný pes si zaslouží nezapomenutelný dárek. Společnost Wonderful® Pistachios dne 24. října 2020 oznámila svůj plán darovat sáček pistácií Wonderful Pistachios všem obyvatelům města Pattada v italské Sardinii na oslavu narození prvního zeleného štěněte na světě pojmenovaného „Pistácie (Pistachio)”. Firma také darovala doživotní bezplatné dodávky pistácií Wonderful Pistachios panu Cristianu Malloccimu, hrdému majiteli tohoto psa, který provozuje malou farmu ve městě Pattada.

Zpráva o narození Pistácie se rychle rozšířila do celého světa a ikdyž je barva štěněte jen dočasná, je zelená symbolem štěstěny a pan Malloci tak jeho narození považuje za záblesk naděje v této těžké době. Společnost Wonderful Pistachios není v reklamní branži žádným nováčkem a v minulosti spolupracovala při propagaci svých pistácií Wonderful Pistachios i s těmi nejvýznamnějšími hollywoodskými umělci.

„Velice nás těší pozornost a radost, kterou toto nové zelené štěně pojmenované Pistácie (Pistachio) dělá všem lidem, kteří mají pistácie rádi a také našemu skvělému týmu ve firmě Wonderful Pistachios,” řekl Adam Cooper, víceprezident firmy The Wonderful Company pro marketing. „Stejně jako pan Mallocci se i my domníváme, že zelená je barva naděje a štěstí a protože chceme, aby se Pistácie stala maskotem našeho týmu, rádi bychom naše nadšení z jejího narození vyjádřili darováním pistácií Wonderful Pistachios všem 3 000 sousedům pana Mallocciho.”

Pistácie Wonderful Pistachios se prodávají jak v nevyloupané, tak vyloupané (Wonderful Pistachios No Shells) podobě a jsou k dispozici v příchutích medová (Honey Roasted) a čili (Chili Roasted).

Wonderful Pistachios

Wonderful Pistachios je největším zpracovatelem a prodejcem pistácií na světě. Firma sídlí v Central Valley v Kalifornii a naše ořechy nepochází z geneticky upravených plodin (máme certifikaci Non-GMO Project Verified) a představují pro spotřebitele na celém světě zdravou a chutnou pochutinu. Naše ořechy se prodávají v obchodech po celé zemi a také online, a to pod značkou Wonderful® Pistachios. Více informací najdete na webových stránkách getcrackin.com nebo nás sledujte na sociálních sítích FacebookInstagramTwitter.

Wonderful Pistachios je součástí skupiny The Wonderful Company, soukromé firmy s hodnotou 5 miliard dolarů, která vlastní ikonické značky, jako jsou například Wonderful® Halos®, FIJI® Water, POM Wonderful®, JUSTIN® Wine a Teleflora®.

Více informací o společnosti The Wonderful Company najdete na webové stránce www.wonderful.com nebo nás sledujte na sociálních sítích FacebookTwitter a Instagram. Naší aktuální zprávu o společenské odpovědnosti si můžete přečíst na webové stránce www.wonderful.com/csr.

The Wonderful Company

Společnost The Wonderful Company se sídlem v Los Angeles je soukromou firmou s hodnotou 5 miliard dolarů, která prostřednictvím svých ikonických spotřebních značek podporuje zdraví celosvětové populace. Firma na celém světě zaměstnává 10 000 lidí, kteří pro zákazníky z celého světa zajišťují dodávky těch nejčerstvějších a nejkvalitnějších pistácií, citrusových plodů a granátových jablek. Kromě toho firma prodává tu nejlepší balenou vodu a nejkvalitnější vína a vytváříme ty nejbarevnější kytice, které potěší vaše srdce. Náš podíl na trhu, je nejlepším důkazem toho, že se naše poslání daří naplňovat: značka Wonderful Pistachios® je nejprodávanější značkou pistáciových ořechů v Americe a současně patří mezi nejoblíbenější a nejprodávanější pochutiny na trhu; značka Wonderful® Halos® je nejprodávanější značkou mandarinek a pomerančů v Americe; značka POM Wonderful® je nejprodávanější značkou 100% granátových jablek v Americe; značka FIJI® Water je nejprodávanější značkou balené vody v Americe; značka JUSTIN® Wine je nejprodávanější značkou vína Cabernet Sauvignon v Kalifornii a značka Teleflora® je největší květinová donášková služba na světě.

Společnost The Wonderful Company se stará o zdraví a pohodu svých zákazníků a ochrana životního prostředí a pomoc společnosti jsou nedílnou součástí naší DNA. Firma se dlouhodobě snaží dodržovat zásady společenské odpovědnosti a investovala více než 1 miliardu dolarů do trvalé udržitelnosti a každý rok investuje 65 milionů dolarů do charity, vzdělávacích iniciativ a inovativních zdravotních a lázeňských programů. Kromě toho firma investovala 143 milionů dolarů do výstavby dvou nezávislých škol v kalifornském Central Valley.

Více informací o společnosti The Wonderful Company najdete na webové stránce www.wonderful.com nebo nás sledujte na sociálních sítích FacebookTwitter a Instagram. Naší aktuální zprávu o společenské odpovědnosti si můžete přečíst na webové stránce www.wonderful.com/csr.

Logo – https://mma.prnewswire.com/media/1319367/Wonderful_Pistachios_Logo.jpg

SOURCE Wonderful Pistachios

Source: https://www.prnewswire.com:443/news-releases/spolecnost-wonderful-r-pistachios-oslavila-narozeni-pistacie-prvniho-zeleneho-stenete-na-svete-s-timto-jmenem-tak-ze-kazdemu-obyvateli-italskeho-mesta-kde-se-toto-stene-narodilo-darovala-pistacie-zdarma-pricemz-majitel-tohoto-stenete-ziska–842916551.html

Continue Reading

Press Releases

ConsumerTrack Celebrates Growth with New Expansion in Hawaii

LOS ANGELES, Oct. 26, 2020 /PRNewswire/ — With so many companies and businesses shutting down and cutting staff due to Covid-19, ConsumerTrack has triumphed against the odds and continues to drive growth. In addition to offices in Chicago, Denver, Bethlehem, Charlotte and their…

Avatar

Published

on

LOS ANGELES, Oct. 26, 2020 /PRNewswire/ — With so many companies and businesses shutting down and cutting staff due to Covid-19, ConsumerTrack has triumphed against the odds and continues to drive growth. 

In addition to offices in Chicago, Denver, Bethlehem, Charlotte and their headquarters in Los Angeles, the leading digital media and marketing company has now expanded to Oahu, Hawaii. Since its formation in 2004 by President Jeff Bartlett and CEO Brett Rossman, ConsumerTrack has established itself as a leading financial information and customer acquisition powerhouse. From the beginning, ConsumerTrack has owned and operated digital properties that generate immense engagement from millions of customers each month. Self-funded and profitable, ConsumerTrack continues to prove itself as a rarity against the backdrop of countless other digital media companies.

“With this new expansion into Hawaii, ConsumerTrack is committed to impacting the state’s goals of diversifying its economy to be more technology-focused and less reliant on tourism than in the past,” said Jeff Bartlett, President and Co-Founder of ConsumerTrack.

Despite these uncertain times, the Team at ConsumerTrack continues to move full steam ahead while working remotely with the recent launch of a new site, GOFinancialAdvice, and keeping up with the growing demand for personal finance content on GOBankingRates. ConsumerTrack is focused on ensuring all employees’ jobs are safe and secure while allowing flexibility in adjusting their needs to maintain and continue a productive workflow wherever they may live. 

Working against any obstacles thrown its way, ConsumerTrack continues to expand, offering additional opportunities for team members to grow and thrive despite the pandemic-affected world.

If you have any further questions, please direct all media inquiries to:

Contact:

Christine Kayayan, Media Relations
GOBankingRates.com 
[email protected]
310-297-9233 x101

About ConsumerTrack

Founded in 2004, ConsumerTrack Inc., a privately held company, is a leader in digital content and customer acquisition for companies like Fidelity, TransUnion, Chase and hundreds of additional financial institutions. Since 2004, ConsumerTrack has steadily grown, expanding its expertise across digital media channels. The content and technology produced by ConsumerTrack engage millions of consumers each day with the goal of educating our audience to improve their finances and empowering readers to approach all the financial decisions they face with more confidence than ever before.

SOURCE ConsumerTrack, Inc.

Source: https://www.prnewswire.com:443/news-releases/consumertrack-celebrates-growth-with-new-expansion-in-hawaii-301158879.html

Continue Reading

Press Releases

Official Trailer Lands For BAFTA-winning Director Anthony Wonke’s New Feature Documentary on Global Brand Johnnie Walker

LONDON, Oct. 26, 2020 /PRNewswire/ — Since its announcement back in the summer, anticipation has been building for BAFTA-award winner Antony Wonke’s upcoming feature documentary about Scotch whisky icon Johnnie Walker – and today the official trailer has arrived. The 60 second preview…

Avatar

Published

on

The 60 second preview for The Man Who Walked Around the World – which will premiere globally on Discovery’s portfolio of brands and services on November 12th – features contributions from Wu-Tang Clan’s Cappadonna, actress and activist Sophia Bush, rock musician Zakk Wylde, 88rising’s Sean Miyashiro, advertising legend Sir John Hegarty and many more.

Following his account of the world’s biggest sports star in “Ronaldo” and capturing the journey of Star Wars in “The Director & the Jedi”, Oscar-nominated director Anthony Wonke was inspired to turn his camera to the world’s largest Scotch whisky brand after seeing the famous Striding Man show up time and again in films, music videos and bars wherever he travelled in the world.

He said, “The symbol of the Striding Man seems to be everywhere in some shape or form and has taken on a significance of its own. It kind of transcended a brand to become truly iconic.”

“We’ve been on an amazing journey, going through years’ worth of footage and speaking to people from all walks of life to create this film – actors, musicians, barmen, artists, activists and a whole host more. It’s a fantastic story.”

The Man Who Walked Around the World is an independent feature documentary created by Something™ Originals and produced by multi-award-winning production company Partizan. The film explores everything from the brand’s origins to the part it has played in legendary Hollywood films and in the music that has defined generations. It goes deep into the whisky’s cultural impact globally and looks at how, 200 years into its journey from local grocer to global icon, Johnnie Walker remains as relevant as ever.

Discovery VP Content Sourcing and Acquisitions Myriam Lopez-Otazu said: “We are excited to see the first glimpse of The Man Who Walked Around the World and can’t wait to share the documentary with Discovery’s global audience of passionate fans.”

Diageo Global Scotch Director John Williams added: “We’ve been looking forward to this moment ever since we heard about the documentary’s creation. Johnnie Walker has an amazing story to tell and the way Anthony and Something™ Originals have crafted it is extremely exciting for us.”

Something™ Originals Managing Partner Andy Hewitt commented: “For Johnnie Walker to open themselves up to an independent production in this way was a bold move. It was a leap of faith on their part, but they believed in us and in what we were trying to do. Anthony’s brilliant and we were always confident that together we could create an outstanding documentary feature that will live long in the memory.”

You can watch the trailer for The Man Who Walked Around the World here: https://youtube.com/channel/UCKdI6o1Rx9BcFaQ1Ul5Xx6A  

The full film will be broadcast on Discovery’s portfolio of brands and services from November 12. For more information visit https://themanwho.film.  

 Official Hashtag: #TheManWho

Photo – https://mma.prnewswire.com/media/1319285/Discovery_Sophia_Bush.jpg 
Photo – https://mma.prnewswire.com/media/1319286/Discovery_Vintage_Johnnie_Walker_Billboard.jpg

SOURCE Discovery

Source: https://www.prnewswire.com:443/news-releases/official-trailer-lands-for-bafta-winning-director-anthony-wonkes-new-feature-documentary-on-global-brand-johnnie-walker-301159464.html

Continue Reading
Saas2 hours ago

Saas2 hours ago

Saas2 hours ago

Saas2 hours ago

Saas2 hours ago

Saas2 hours ago

Saas2 hours ago

Saas2 hours ago

Saas2 hours ago

Saas2 hours ago

Private Equity2 hours ago

Lorax Capital Partners pulls in $142m for its sophomore fund

Press Releases2 hours ago

Společnost Wonderful® Pistachios oslavila narození „Pistácie”, prvního zeleného štěněte na světě s tímto jménem tak, že každému obyvateli italského města, kde se toto štěně narodilo, darovala pistácie zdarma, přičemž majitel tohoto štěněte získá navíc doživotní dodávku pistácií zdarma

Press Releases2 hours ago

ConsumerTrack Celebrates Growth with New Expansion in Hawaii

Venture Capital2 hours ago

Skeletons Out of The Closet, Sharleen Ernster, Podcast#136

Press Releases2 hours ago

Official Trailer Lands For BAFTA-winning Director Anthony Wonke’s New Feature Documentary on Global Brand Johnnie Walker

Press Releases2 hours ago

InPlay Launches World’s Smallest and Software-programming-free Bluetooth Low Energy SoC

Press Releases2 hours ago

Legal-Bay Lawsuit Funding Put Major Focus on Wrongful Conviction Cases throughout Country

Press Releases3 hours ago

Spelling Shed Named to New Mexico Public Education Department’s List of Approved Supplemental Resources

Press Releases3 hours ago

MicroAutomation Announced as Aspect North American Innovation Partner of the Year

Private Equity3 hours ago

Lobby group for Black women urges firms to ‘go beyond solidarity statements’

Venture Capital3 hours ago

The Carlyle Group to acquire Calastone

Press Releases4 hours ago

Matt Bell’s New Book ‘The Rounders and the Tallers’ is a Profound Story of Unity and Forgiveness

Press Releases4 hours ago

Everyone is Invited to the Closing Argument With Gov. Tom Ridge: A 43 Alumni for Biden Event

Press Releases4 hours ago

Karsten Colbert’s New Book “That Was Unexpected” Is an Impassioned Compendium of Heartwarming Poems that Profoundly Answer Life’s Greatest Whys

Private Equity5 hours ago

Dunkin’ reportedly in talks with PE-backed group to go private

Private Equity5 hours ago

Private equity smashes its campaign-spending record with 2020 races

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Private Equity5 hours ago

London finance job vacancies tumble 54% on Covid and Brexit concerns

Private Equity5 hours ago

UK pension funds to boost renewables, survey finds

Press Releases6 hours ago

Hospital Outsourcing Market Size Worth $679.2 Billion By 2027: Grand View Research, Inc.

Press Releases6 hours ago

Villarreal Law Firm, a Leading Team of Trucking Accident Attorneys in Brownsville, Announces Archive on Trucking Accident Issues

Trending