Connect with us

Press Releases

ATFL Coordinates $13 Million in Medical Supplies to Lebanon, Arrived Today

A coalition of Lebanese Americans coordinated by the American Task Force on Lebanon has organized an airlift of badly needed medicines, supplies, and equipment from the American people to the Lebanese people in the aftermath of the explosions at the Beirut port. The first plane arrived Monday, August 24.

Avatar

Published

on

A coalition of Lebanese Americans coordinated by the American Task Force on Lebanon has organized an airlift of badly needed medicines, supplies, and equipment from the American people to the Lebanese people in the aftermath of the explosions at the Beirut port. The first plane arrived Monday, August 24.

Press Release updated: Aug 24, 2020 13:09 EDT


Nearly 100 tons of essential medicines and supplies arrived today in Beirut. The shipment is a people-to-people exchange, a gift from the American people to the Lebanese. It is destined for the hospitals, critical care centers, and care providers attending to the communities in Beirut who were most affected by the shocking explosions of August 4. The shipment contains requested essential medicines and personal protective equipment worth in excess of $13 million, which will help relieve the strain on Beirut’s health care facilities. This shipment includes 131 pallets of high-value medicines donated by Direct Relief, as well as 96 pallets from other sources. It arrived on a plane donated by FedEx.

This relief effort has been coordinated by the American Task Force on Lebanon (ATFL) in response to a request from the US State Department. A team of key nonprofits specializing in disaster relief and humanitarian assistance is mobilized in a campaign to collect these badly needed items and shepherd them to Lebanon. The organizations involved in the coordinated effort include Direct Relief, Anera, the Ghassan and Manal Saab Foundation, the Afya Foundation, and the Center for Arab American Philanthropy (CAAP). Today is the first of several shipments by air and by sea to support Beirut’s hospitals with critical supplies.​

Anera, which has a strong ground operation in Lebanon, is working with US Embassy Beirut to offload the shipments, clear customs, and distribute the earmarked materials. Rafik Hariri University Hospital’s warehouse will serve as a distribution center securing our “people-to-people” exchange from the Americans to the Lebanese. Direct Relief, based in Santa Barbara, CA, and the Afya Foundation in Yonkers, NY, are the logistics providers that prepared, packaged, and documented the shipments.

Our campaign will continue as we work with our members and the Lebanese American community in a massive mobilization of supplies and donations. Principal among those volunteering to coordinate this effort is Manal Saab, a long-time board member of St. Jude Children’s Research Hospital who remarked, “The outpouring of aid and help, originating from our fellow Lebanese American citizens, has been nothing short of spectacular. There are many hearts suffering for Lebanon, and we are all in this together. We will continue this effort as long as there is a need in Lebanon.”

The response to ATFL’s campaign has been tremendous, with pallets of medical supplies and medicines ready to fill the additional shipments. ATFL President Edward Gabriel said, “This effort represents the love that we Lebanese Americans and those who care about Lebanon have for that special country. Ms. Manal Saab has been instrumental in facilitating this campaign, and we are grateful for her partnership. We also want to thank the Clinton Foundation and Rep. Donna Shalala for their key support early in the campaign.”

Today’s shipment will be distributed to four hospitals, which are heavily involved in the response to the explosions. These hospitals will be sharing with other facilities and care centers in need:

• American University of Beirut Medical Center
• Lebanese American University Medical Center
• Hotel Dieu de France
• Rafik Hariri University Hospital

For more information, contact Lebanon Relief Project coordinators Jean AbiNader (jean.abinader@atfl.org) and Rashal Baz Zureikat (rashalbaz@gmail.com) or visit www.LebanonReliefProject.com.

Source: American Task Force for Lebanon

Source: https://www.newswire.com/news/atfl-coordinates-13-million-in-medical-supplies-to-lebanon-arrived-21197894

Continue Reading

Press Releases

Společnost Wonderful® Pistachios oslavila narození „Pistácie”, prvního zeleného štěněte na světě s tímto jménem tak, že každému obyvateli italského města, kde se toto štěně narodilo, darovala pistácie zdarma, přičemž majitel tohoto štěněte získá navíc doživotní dodávku pistácií zdarma

Společnost Wonderful ® Pistachios darovala pistácie každému obyvateli města Pattada v italské Sardinii a majitel zeleného štěněte navíc získává doživotní bezplatnou dodávku pistácií LOS ANGELES, 26. října 2020 /PRNewswire/ — Nezapomenutelný pes si zaslouží nezapomenutelný dárek….

Avatar

Published

on

Společnost Wonderful ® Pistachios darovala pistácie každému obyvateli města Pattada v italské Sardinii a majitel zeleného štěněte navíc získává doživotní bezplatnou dodávku pistácií

LOS ANGELES, 26. října 2020 /PRNewswire/ — Nezapomenutelný pes si zaslouží nezapomenutelný dárek. Společnost Wonderful® Pistachios dne 24. října 2020 oznámila svůj plán darovat sáček pistácií Wonderful Pistachios všem obyvatelům města Pattada v italské Sardinii na oslavu narození prvního zeleného štěněte na světě pojmenovaného „Pistácie (Pistachio)”. Firma také darovala doživotní bezplatné dodávky pistácií Wonderful Pistachios panu Cristianu Malloccimu, hrdému majiteli tohoto psa, který provozuje malou farmu ve městě Pattada.

Zpráva o narození Pistácie se rychle rozšířila do celého světa a ikdyž je barva štěněte jen dočasná, je zelená symbolem štěstěny a pan Malloci tak jeho narození považuje za záblesk naděje v této těžké době. Společnost Wonderful Pistachios není v reklamní branži žádným nováčkem a v minulosti spolupracovala při propagaci svých pistácií Wonderful Pistachios i s těmi nejvýznamnějšími hollywoodskými umělci.

„Velice nás těší pozornost a radost, kterou toto nové zelené štěně pojmenované Pistácie (Pistachio) dělá všem lidem, kteří mají pistácie rádi a také našemu skvělému týmu ve firmě Wonderful Pistachios,” řekl Adam Cooper, víceprezident firmy The Wonderful Company pro marketing. „Stejně jako pan Mallocci se i my domníváme, že zelená je barva naděje a štěstí a protože chceme, aby se Pistácie stala maskotem našeho týmu, rádi bychom naše nadšení z jejího narození vyjádřili darováním pistácií Wonderful Pistachios všem 3 000 sousedům pana Mallocciho.”

Pistácie Wonderful Pistachios se prodávají jak v nevyloupané, tak vyloupané (Wonderful Pistachios No Shells) podobě a jsou k dispozici v příchutích medová (Honey Roasted) a čili (Chili Roasted).

Wonderful Pistachios

Wonderful Pistachios je největším zpracovatelem a prodejcem pistácií na světě. Firma sídlí v Central Valley v Kalifornii a naše ořechy nepochází z geneticky upravených plodin (máme certifikaci Non-GMO Project Verified) a představují pro spotřebitele na celém světě zdravou a chutnou pochutinu. Naše ořechy se prodávají v obchodech po celé zemi a také online, a to pod značkou Wonderful® Pistachios. Více informací najdete na webových stránkách getcrackin.com nebo nás sledujte na sociálních sítích FacebookInstagramTwitter.

Wonderful Pistachios je součástí skupiny The Wonderful Company, soukromé firmy s hodnotou 5 miliard dolarů, která vlastní ikonické značky, jako jsou například Wonderful® Halos®, FIJI® Water, POM Wonderful®, JUSTIN® Wine a Teleflora®.

Více informací o společnosti The Wonderful Company najdete na webové stránce www.wonderful.com nebo nás sledujte na sociálních sítích FacebookTwitter a Instagram. Naší aktuální zprávu o společenské odpovědnosti si můžete přečíst na webové stránce www.wonderful.com/csr.

The Wonderful Company

Společnost The Wonderful Company se sídlem v Los Angeles je soukromou firmou s hodnotou 5 miliard dolarů, která prostřednictvím svých ikonických spotřebních značek podporuje zdraví celosvětové populace. Firma na celém světě zaměstnává 10 000 lidí, kteří pro zákazníky z celého světa zajišťují dodávky těch nejčerstvějších a nejkvalitnějších pistácií, citrusových plodů a granátových jablek. Kromě toho firma prodává tu nejlepší balenou vodu a nejkvalitnější vína a vytváříme ty nejbarevnější kytice, které potěší vaše srdce. Náš podíl na trhu, je nejlepším důkazem toho, že se naše poslání daří naplňovat: značka Wonderful Pistachios® je nejprodávanější značkou pistáciových ořechů v Americe a současně patří mezi nejoblíbenější a nejprodávanější pochutiny na trhu; značka Wonderful® Halos® je nejprodávanější značkou mandarinek a pomerančů v Americe; značka POM Wonderful® je nejprodávanější značkou 100% granátových jablek v Americe; značka FIJI® Water je nejprodávanější značkou balené vody v Americe; značka JUSTIN® Wine je nejprodávanější značkou vína Cabernet Sauvignon v Kalifornii a značka Teleflora® je největší květinová donášková služba na světě.

Společnost The Wonderful Company se stará o zdraví a pohodu svých zákazníků a ochrana životního prostředí a pomoc společnosti jsou nedílnou součástí naší DNA. Firma se dlouhodobě snaží dodržovat zásady společenské odpovědnosti a investovala více než 1 miliardu dolarů do trvalé udržitelnosti a každý rok investuje 65 milionů dolarů do charity, vzdělávacích iniciativ a inovativních zdravotních a lázeňských programů. Kromě toho firma investovala 143 milionů dolarů do výstavby dvou nezávislých škol v kalifornském Central Valley.

Více informací o společnosti The Wonderful Company najdete na webové stránce www.wonderful.com nebo nás sledujte na sociálních sítích FacebookTwitter a Instagram. Naší aktuální zprávu o společenské odpovědnosti si můžete přečíst na webové stránce www.wonderful.com/csr.

Logo – https://mma.prnewswire.com/media/1319367/Wonderful_Pistachios_Logo.jpg

SOURCE Wonderful Pistachios

Source: https://www.prnewswire.com:443/news-releases/spolecnost-wonderful-r-pistachios-oslavila-narozeni-pistacie-prvniho-zeleneho-stenete-na-svete-s-timto-jmenem-tak-ze-kazdemu-obyvateli-italskeho-mesta-kde-se-toto-stene-narodilo-darovala-pistacie-zdarma-pricemz-majitel-tohoto-stenete-ziska–842916551.html

Continue Reading

Press Releases

ConsumerTrack Celebrates Growth with New Expansion in Hawaii

LOS ANGELES, Oct. 26, 2020 /PRNewswire/ — With so many companies and businesses shutting down and cutting staff due to Covid-19, ConsumerTrack has triumphed against the odds and continues to drive growth. In addition to offices in Chicago, Denver, Bethlehem, Charlotte and their…

Avatar

Published

on

LOS ANGELES, Oct. 26, 2020 /PRNewswire/ — With so many companies and businesses shutting down and cutting staff due to Covid-19, ConsumerTrack has triumphed against the odds and continues to drive growth. 

In addition to offices in Chicago, Denver, Bethlehem, Charlotte and their headquarters in Los Angeles, the leading digital media and marketing company has now expanded to Oahu, Hawaii. Since its formation in 2004 by President Jeff Bartlett and CEO Brett Rossman, ConsumerTrack has established itself as a leading financial information and customer acquisition powerhouse. From the beginning, ConsumerTrack has owned and operated digital properties that generate immense engagement from millions of customers each month. Self-funded and profitable, ConsumerTrack continues to prove itself as a rarity against the backdrop of countless other digital media companies.

“With this new expansion into Hawaii, ConsumerTrack is committed to impacting the state’s goals of diversifying its economy to be more technology-focused and less reliant on tourism than in the past,” said Jeff Bartlett, President and Co-Founder of ConsumerTrack.

Despite these uncertain times, the Team at ConsumerTrack continues to move full steam ahead while working remotely with the recent launch of a new site, GOFinancialAdvice, and keeping up with the growing demand for personal finance content on GOBankingRates. ConsumerTrack is focused on ensuring all employees’ jobs are safe and secure while allowing flexibility in adjusting their needs to maintain and continue a productive workflow wherever they may live. 

Working against any obstacles thrown its way, ConsumerTrack continues to expand, offering additional opportunities for team members to grow and thrive despite the pandemic-affected world.

If you have any further questions, please direct all media inquiries to:

Contact:

Christine Kayayan, Media Relations
GOBankingRates.com 
[email protected]
310-297-9233 x101

About ConsumerTrack

Founded in 2004, ConsumerTrack Inc., a privately held company, is a leader in digital content and customer acquisition for companies like Fidelity, TransUnion, Chase and hundreds of additional financial institutions. Since 2004, ConsumerTrack has steadily grown, expanding its expertise across digital media channels. The content and technology produced by ConsumerTrack engage millions of consumers each day with the goal of educating our audience to improve their finances and empowering readers to approach all the financial decisions they face with more confidence than ever before.

SOURCE ConsumerTrack, Inc.

Source: https://www.prnewswire.com:443/news-releases/consumertrack-celebrates-growth-with-new-expansion-in-hawaii-301158879.html

Continue Reading

Press Releases

Official Trailer Lands For BAFTA-winning Director Anthony Wonke’s New Feature Documentary on Global Brand Johnnie Walker

LONDON, Oct. 26, 2020 /PRNewswire/ — Since its announcement back in the summer, anticipation has been building for BAFTA-award winner Antony Wonke’s upcoming feature documentary about Scotch whisky icon Johnnie Walker – and today the official trailer has arrived. The 60 second preview…

Avatar

Published

on

The 60 second preview for The Man Who Walked Around the World – which will premiere globally on Discovery’s portfolio of brands and services on November 12th – features contributions from Wu-Tang Clan’s Cappadonna, actress and activist Sophia Bush, rock musician Zakk Wylde, 88rising’s Sean Miyashiro, advertising legend Sir John Hegarty and many more.

Following his account of the world’s biggest sports star in “Ronaldo” and capturing the journey of Star Wars in “The Director & the Jedi”, Oscar-nominated director Anthony Wonke was inspired to turn his camera to the world’s largest Scotch whisky brand after seeing the famous Striding Man show up time and again in films, music videos and bars wherever he travelled in the world.

He said, “The symbol of the Striding Man seems to be everywhere in some shape or form and has taken on a significance of its own. It kind of transcended a brand to become truly iconic.”

“We’ve been on an amazing journey, going through years’ worth of footage and speaking to people from all walks of life to create this film – actors, musicians, barmen, artists, activists and a whole host more. It’s a fantastic story.”

The Man Who Walked Around the World is an independent feature documentary created by Something™ Originals and produced by multi-award-winning production company Partizan. The film explores everything from the brand’s origins to the part it has played in legendary Hollywood films and in the music that has defined generations. It goes deep into the whisky’s cultural impact globally and looks at how, 200 years into its journey from local grocer to global icon, Johnnie Walker remains as relevant as ever.

Discovery VP Content Sourcing and Acquisitions Myriam Lopez-Otazu said: “We are excited to see the first glimpse of The Man Who Walked Around the World and can’t wait to share the documentary with Discovery’s global audience of passionate fans.”

Diageo Global Scotch Director John Williams added: “We’ve been looking forward to this moment ever since we heard about the documentary’s creation. Johnnie Walker has an amazing story to tell and the way Anthony and Something™ Originals have crafted it is extremely exciting for us.”

Something™ Originals Managing Partner Andy Hewitt commented: “For Johnnie Walker to open themselves up to an independent production in this way was a bold move. It was a leap of faith on their part, but they believed in us and in what we were trying to do. Anthony’s brilliant and we were always confident that together we could create an outstanding documentary feature that will live long in the memory.”

You can watch the trailer for The Man Who Walked Around the World here: https://youtube.com/channel/UCKdI6o1Rx9BcFaQ1Ul5Xx6A  

The full film will be broadcast on Discovery’s portfolio of brands and services from November 12. For more information visit https://themanwho.film.  

 Official Hashtag: #TheManWho

Photo – https://mma.prnewswire.com/media/1319285/Discovery_Sophia_Bush.jpg 
Photo – https://mma.prnewswire.com/media/1319286/Discovery_Vintage_Johnnie_Walker_Billboard.jpg

SOURCE Discovery

Source: https://www.prnewswire.com:443/news-releases/official-trailer-lands-for-bafta-winning-director-anthony-wonkes-new-feature-documentary-on-global-brand-johnnie-walker-301159464.html

Continue Reading
Saas1 hour ago

Saas1 hour ago

Saas1 hour ago

Saas1 hour ago

Saas1 hour ago

Saas1 hour ago

Saas1 hour ago

Saas1 hour ago

Saas1 hour ago

Saas1 hour ago

Private Equity1 hour ago

Lorax Capital Partners pulls in $142m for its sophomore fund

Press Releases2 hours ago

Společnost Wonderful® Pistachios oslavila narození „Pistácie”, prvního zeleného štěněte na světě s tímto jménem tak, že každému obyvateli italského města, kde se toto štěně narodilo, darovala pistácie zdarma, přičemž majitel tohoto štěněte získá navíc doživotní dodávku pistácií zdarma

Press Releases2 hours ago

ConsumerTrack Celebrates Growth with New Expansion in Hawaii

Venture Capital2 hours ago

Skeletons Out of The Closet, Sharleen Ernster, Podcast#136

Press Releases2 hours ago

Official Trailer Lands For BAFTA-winning Director Anthony Wonke’s New Feature Documentary on Global Brand Johnnie Walker

Press Releases2 hours ago

InPlay Launches World’s Smallest and Software-programming-free Bluetooth Low Energy SoC

Press Releases2 hours ago

Legal-Bay Lawsuit Funding Put Major Focus on Wrongful Conviction Cases throughout Country

Press Releases2 hours ago

Spelling Shed Named to New Mexico Public Education Department’s List of Approved Supplemental Resources

Press Releases2 hours ago

MicroAutomation Announced as Aspect North American Innovation Partner of the Year

Private Equity2 hours ago

Lobby group for Black women urges firms to ‘go beyond solidarity statements’

Venture Capital3 hours ago

The Carlyle Group to acquire Calastone

Press Releases3 hours ago

Matt Bell’s New Book ‘The Rounders and the Tallers’ is a Profound Story of Unity and Forgiveness

Press Releases3 hours ago

Everyone is Invited to the Closing Argument With Gov. Tom Ridge: A 43 Alumni for Biden Event

Press Releases3 hours ago

Karsten Colbert’s New Book “That Was Unexpected” Is an Impassioned Compendium of Heartwarming Poems that Profoundly Answer Life’s Greatest Whys

Private Equity4 hours ago

Dunkin’ reportedly in talks with PE-backed group to go private

Private Equity4 hours ago

Private equity smashes its campaign-spending record with 2020 races

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Saas5 hours ago

Private Equity5 hours ago

London finance job vacancies tumble 54% on Covid and Brexit concerns

Private Equity5 hours ago

UK pension funds to boost renewables, survey finds

Press Releases5 hours ago

Hospital Outsourcing Market Size Worth $679.2 Billion By 2027: Grand View Research, Inc.

Press Releases5 hours ago

Villarreal Law Firm, a Leading Team of Trucking Accident Attorneys in Brownsville, Announces Archive on Trucking Accident Issues

Trending